Jesteś tutaj: Strona główna / KULTURA / Wiadomości kulturalne / XI Bogatyński Konkurs Ortograficzny 2019
XI Bogatyński Konkurs Ortograficzny 2019

25 Listopad 2019

"Dziś ortografia do ekologii należy" to tytuł XI Bogatyńskiego Dyktanda dla Dorosłych. Konkurs odbył się w Bogatyńskim Ośrodku Kultury, uczestniczyło 27 osób. Tekst dyktanda przygotowała Wanda Miłopolska-Trojanowska.

Motywem przewodnim była ochrona przyrody. Nad poprawnym przebiegiem konkursu czuwała komisja w składzie: Marta Brożyna, Dorota Bogdanowicz, Anna Brożek, Iwona Dąbrowska, Małgorzata Hacia, Anna Hantke, Grażyna Kołodziejczuk, Marta Pędrak, Ewa Tęcza, przewodnicząca Sylwia Sułkowska.

Bogatyńskim Mistrzem Orografii i Puchar otrzymał Krzysztof Bieńkowski .

Bogatyńskim I Wicemistrzem Ortografii i Puchar otrzymał Jarosław Jurkowski .

Bogatyńskim II Wicemistrzem Ortografii i Puchar otrzymała Iwona Józefowicz .

Wyróżnienia otrzymali: Dorota Bojakowska, Barbara Glanowska, Elżbieta Drewal, Małgorzata Sawicka, Katarzyna Mandyk, Anna Kazimierska oraz Remigiusz Miaskiewicz.

Laureaci i wyróżnieni otrzymali dyplomy i nagrody książkowe, upominki ekologiczne z logo GPO oraz karty podarunkowe. Ponadto wśród uczestników konkursu rozlosowano nagrody ufundowane przez sponsorów. A nagrody ufundowali: Gminne Przedsiębiorstwo Oczyszczania, Gminny Zarząd Mienia Komunalnego, Niezależny Partner Biznesowy FM WORLD POLSKA. Sponsorzy indywidualni: Dorota Bojakowska przewodnicząca Rady Miejskiej, Tomasz Tracz radny Rady Miejskiej, Wiktoria Rataj radna Powiatu Zgorzeleckiego, Adam Balcer radny Powiatu Zgorzeleckiego, Katarzyna Bartkowiak prezes GZMK, Joanna Zalewska-Sawicka, Anetta Kempska prezes Klubu Puszystych, Iwona Hałas - firma Mary Kay, Strefa Piękna, Restauracja "Hoker", Buczkowscy Pasieka Lutogniewice, Salon Merlin, Klub Nauczycielski "Izis".

W programie artystycznym wystąpiły Bogatyńskie Amazonki oraz zespół taneczny i wokalno-instrumentalny z klubu "Izis".

Prezes Klubu Nauczycielskiego "Izis" podziękowała współorganizatorom: Bogatyńskiemu Ośrodkowi Kultury, Bibliotece Publicznej, Urzędowi Miasta i Gminy, komisji konkursowej, sponsorom, Bogatyńskim Amazonkom i koleżankom z klubu za pomoc w zorganizowaniu intelektualnej imprezy. Była to udana impreza. Złożyła gratulacje wszystkim odważnym, którzy zmierzyli się z zawiłościami polskiej ortografii.

Treść Dyktanda 2019:

"Dziś ortografia do ekologii należy Euzebiusz, miłośnik przyrody, postanowił pokazać swojej przyjaciółce idealny krajobraz leśny. Zaprosił ją na pieszą wędrówkę z dala od zgiełku i hałasu miasta. Rześkie powietrze krzepiło i rozprężało. Wyszli na dróżkę prowadzącą do lasu. Przed nimi roztoczył się piękny widok. Czerwone gardenie, bladoróżowe goździki tworzyły barwne esy-floresy. Dopełnieniem jesiennych kolorów były ciemnofioletowe i liliowe wrzośce, które tworzyły barwny dywan. Wokół unosiła się odurzająco słodka woń czeremchy. Wczesnojesienne promienie słońca z trudem przebijały się przez baldachim pożółkłych liści drzew. Znienacka czmychnęła im przed oczami rozjątrzona tchórzofretka, a nad głowami przeleciała chmara wróbli. Wchodzili coraz głębiej w las. Ścieżka stawała się węższa z każdym metrem. Euzebiusz rozmarzył się i wtem, jak za pociągnięciem czarodziejskiej różdżki, czar prysnął. Ze zdziwieniem rozejrzał się dookoła. Trafili na polanę, gdzie sterty śmieci zamieniły przejezdne ścieżki w bezdroża. Dzikie wysypiska śmieci pełne były zużytych akumulatorów, żarówek, zardzewiałych części polonezów i fiatów, chłodziarkozamrażarek i innego żelastwa, mebli, folii i resztek odzieży. To nie wyglądało na chlubę leśnego pejzażu. Postanowił działać na rzecz ochrony środowiska i przyrody. Został wolontariuszem. Zaczął organizować warsztaty dotyczące segregacji śmieci i recyklingu. Uświadamiał, że ochrona środowiska to nie błahostka, ale sprawa największej wagi. W myśl powiedzenia: "Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci", postanowił zaprosić do zabawy edukacyjnej przedszkolaków. Zaproszenie skierował również do młodzieży i dorosłych. Postanowił się specjalizować w hasłach ekologicznych i protestować przeciwko plastikowym butelkom i nie tylko. Codwutygodniowy instruktaż uzmysłowił słuchaczom, że nie wolno narażać przyrody na nieodwracalną degradację. Czy zastanowiliście się, co łączy ortografię z ekologią? Stanisław Jerzy Lec powiedział: "Ziemia to kropka pod znakiem zapytania". Trochę filozofii w dyktandzie nie zaszkodzi."

 

 

 

« Grudzień »
pn wt sr cz pt so nd
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5